Elektrik faturalarında "kaçak kullanım bedeli" adı altında tahsil edilen bedele karşı itirazlar artıyor. Bu tahsilattan kurtulmak isteyenlerin yapması gereken tek şey bir dilekçeyle başvurmak...

Elektrik faturalarına yansıtılan ve faturada "K.K Bedeli" olarak yer alan "Kaçak Kullanım Bedeli"nin abonelerden tahsil edilmesi tepki çekmeye devam ediyor. Zonguldak Alaplı Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Dursun Uzar, "kaçak kulanım bedeli" adı altında elektrik faturasına yansıtılan bedele bir günde 20 tüketicinin itiraz başvurusunda bulunduğunu bildirdi. Haksız kazanç olarak adlandırılan ve gereksiz yere alındığı belirtilen bu paranın kesilmesi ve geri ödenmesi isteniyor.

Şikâyetlerin ileriki günlerde artacağını söyleyen Uzar, "Vatandaşlar, bir dilekçe ve faturaları ile Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunuyorlar. Kahramanmaraş'ta tüketici hakem heyetinin, tüketici yönündeki kararından sonra birçok tüketici bize başvuruda bulundu. Bir günde 20 vatandaşımız dilekçeleri ile birlikte Tüketici Hakem Heyetimize başvurdu. Bu alınan Kaçak Kullanım Bedelinin hukuka aykırı olduğu konusunda mahkeme kararı olduğu için elektrik kurumunun savunmasını isteyeceğiz" dedi.

Kaçak kulanım bedeline itiraz ettiğini belirten Fahri Özdemir (60) isimli vatandaş, "Ben kaçak elektrik kullanmıyorum. Ancak benden kaçak kulanım bedeli kesiliyor. Bu haksızlıktır. Bu yüzden Tüketici Hakem Heyeti'ne dilekçe ile itiraz etmek için başvuruda bulunuyorum" dedi.

Kendilerinden "kaçak kulanım bedeli" adı altında bir bedel tahsil edilmesine itiraz etmek isteyen vatandaşların yapması gereken şey, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlıkları'na bir dilekçeyle başvurmak.